سیستم اخطار حضور سرنشین عقب

تابستانِ هر سال تعداد قابل توجهی از نوزادان و کودکان خردسال در ایالات متحده به دلیل گرمازدگی ناشی از رها شدن یا جا ماندن در کابین داغ خودروها جان خود را از دست می دهند. گرمازدگی کودکان موضوع تلخی است که توجه بسیاری را به سمت خود جلب کرده است.

برای مقابله با گرمازدگی کودکان و سایر افراد، شرکت کره ای هیوندای همزمان با روز ملی جلوگیری از گرمازدگی اعلام کرده که از سال 2022 در ایالات متحده اکثر محصولاتش را به صورت استاندارد با سیستم اخطار حضور سرنشین در صندلی عقب (rear occupant alert system) به فروش خواهد رساند.

طبق آمار NHTSA امسال تاکنون بیش از 20 کودک خردسال در کابین گرم خودروها جان خود را از دست داده اند. سال گذشته تعداد جان باختگان به 52 کودک رسید که مرگبارترین رکورد محسوب می شود. رکورد قبلی در سال 2010 ثبت شده بود، در آن سال متاسفانه 49 کودک در داخل کابین خودروها خفه شدند.

سیستم اخطار حضور سرنشین در صندلی عقب همانطور که از نامش پیداست با پخش اخطار جا ماندن فرد یا افرادی در داخل خودرو را به راننده اطلاع می دهد. این سیستم در دو نسخه متفاوت عرضه می شود.

نسخه پایه بر مبنای باز یا بسته شدن درهای عقب قبل از شروع به کار خودرو عمل نموده و این فاکتور را در حافظه خود نگه می دارد. در صورت تشخیص باز و بسته شدن درها، هنگام خروج راننده از خودرو، سیستم مورد بحث به راننده یادآوری می کند که صندلی های عقب را کنترل نماید.

از آنجایی که این سیستم نسبتا ساده است، تا سال 2022 در بیشتر مدل های تولیدی هیوندای به کار گرفته خواهد شد. هیوندای سوناتای 2020 اولین مدلی است که این سیستم را دریافت می کند. این نسل از سوناتا اواخر امسال راهی نمایندگی های هیوندای می شود.

نسخه پیشرفته تر سیستم اخطار حضور سرنشین در صندلی عقب علاوه بر باز و بسته شدن درها، از سنسور فراصوت نیز بهره می برد. این سنسور به حرکت حساس بوده و می تواند وجود کودکان یا حیوانات خانگی در قسمت عقب را تشخیص دهد.

چنانچه پس از ترک راننده، این سیستم حرکاتی را در ردیف دوم شناسایی کند، به طور خودکار بوق خودرو را به صدا در آورده و به تلفن همراه راننده هم اخطاری ارسال می کند.

همانگونه که پیش تر به اطلاعتان رسانده ایم، سیستم فراصوت اخطار وجود سرنشین در صندلی عقب به عنوان یک آپشن برای سانتافه 2019 معرفی شد. این سیستم در سانتافه و پالیسید 2020 استاندارد است. در ویدیوی زیر می توانید نحوه عملکرد سیستم پیشرفته و کاربردی هیوندای را مشاهده فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *